Folders |
2012 Accepted Entries - Payton Jordan - Cardinal InvitePublished by
***List of Accepted Entries, alphabetically by event***
Licensed to RecordTiming.com - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/20/2012 12:17 AM
Payton Jordan Cardinal Invitational
Stanford University --Stanford, California
Performance List
Event 1 Men 100 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Ashton Eaton OTC
2 Colin Hepburn Stanford
3 Andrew Nathan British Colu
4 Dennis Nicolas Simon Fraser
5 Jamal Patterson Stanford
Event 2 Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Darian Brooks Stanford
2 Oliver Dash Cal
3 Colin Hepburn Stanford
4 James Jones Stanford
5 Andrew Nathan British Colu
6 Charles Saseun Cal
Event 3 Men 400 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Spencer Chase Stanford
2 Antione Drakeford Unattached
3 Bronson Duran Unattached
4 Stuart Ellenwood Simon Fraser
5 simon Fitzpatrick Unattached
6 Amaechi Morton Stanford
7 Logan Sharpe Unattached
8 Rollins Stallworth Stanford
Event 4 Men 800 Meter Run
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Tim Bayley GBTC
2 Boris Berian Adams State
3 Marco Bertolotti Stanford
4 Chris Bilbrew Adidas Team
5 Justin Blades Halifax Athl
6 James Clark Idaho
7 Micky Cobrin Unattached
8 John Cordova New Mexico
9 Tihut Degfae Virginia Tec
10 Terrance Ellis Cal St. Stan
11 Dustin Emrani New Jersey-N
12 Tevan Everett New Jersey-N
13 Quin Ferguson Unattached
14 Matthew Fox Unattached
15 Sean Gomes San Francisc
16 Ryan Hagen Virginia Tec
17 Kevin Hicks SETA
18 Brian Hill BAA
19 Matt Hillenbrand Kentucky
20 Jamaal James Unat-New Jer
21 Kenneth Jesensky Unattached
22 Richard Jones Santa Monica TC
23 Moise Joseph Haiti
24 Kennedy Kurgat Academy of A
25 jackson langat US Army
26 Guy Learmonth Unattached
27 Luke Lefebure Stanford
28 Andrew Lopez Texas-Pan Am
29 Selasi Lumax Alpha Owls
30 Thomas Mallon Stanford
31 Zach Mellon Wisconsin
32 Tyler Mulder OTC
33 Prince Mumba Santa Monica TC
34 Julius Mutekanga Cptc New Bal
35 Keffri Neal Kentucky
36 Jaden Ostapowich Edmonton Thu
37 Andres Perezchica Mexico
38 Robert Scharold Kentucky
39 Matt Scherer Unattached
40 James Senior New Mexico
41 Chris Smith Lamar
42 Brendan Soucie Kansas
43 Darren St. Clair Unattached
44 Nicholas Thornton Montgomery T
45 Ryan Valdes Stanford
46 Travis Vugteveen Simon Fraser
47 Sharif Webb Unattached
48 Dan White Ohio State
49 ryan witt VT Elite
Event 8 Men 1500 Meter Run
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Jamal Aarrass Unattached
2 Michael Atchoo Stanford
3 Andy Baddeley New Balance
4 Michael Banks Unattached
5 Kevin Batt Adams State
6 Andrew Berberick Stanford
7 Matthew Biegner Colorado
8 David Bishop Unattached
9 John Bolas Melbourne Tr
10 Liam Boylan-Pett New Jersey-N
11 Alexander Brill Wisconsin
12 Reid Buchanan Kansas
13 Martin Casse Texas-Pan Am
14 Jordan Chipangama Northern Ari
15 James Clark Idaho
16 Stephane Colle Idaho
17 Reed Connor Wisconsin
18 Peter Corrigan Running Room
19 Adam Cotton Harvard
20 Ian Cronin Unattached
21 Gregory Dame North Caroli
22 Matt Daniels Adams State
23 Ian Dobson OTC
24 Kevin Dowd Virginia Tec
25 Hugh Dowdy Colorado
26 Russell Drummond Colorado Min
27 Sam Evans New Mexico
28 Chris Fallon Ohio State
29 Rob Finnerty Wisconsin
30 David Forrester Florida Stat
31 Kristopher Gauson Unattached
32 Andrew Graham Adams State
33 Ryan Hagen Virginia Tec
34 Michael Hammond Virginia Tec
35 Elliott Heath Unattached
36 Matt Hillenbrand Kentucky
37 Brian Himelright North Caroli
38 Nigel Hole Point Grey T
39 Sam Horn Falcon Dista
40 Henrik Ingebrigtsen AAM
41 Evan Jager Nike Otc
42 Carlos Jamieson Cptc New Bal
43 Colin Jarvis Cal
44 Eddie Judge Virginia Tec
45 Adam Kahleifeh Kentucky
46 Bill Kogel Oklahoma
47 Lawi Lalang Arizona
48 Cory Leslie Ohio State
49 Justin Marpole-Bird Unattached
50 Geoff Martinson Prince Georg
51 Jermaine Mays Great Britai
52 Darren McBrearty Dcu/Letterke
53 Ryan McNiff Adidas Team
54 John Mickowski Unattached
55 Craig Miller Melbourne Tr
56 Taylor Milne Speed River
57 Shane Moskowitz Oklahoma Sta
58 Austin Mudd Wisconsin
59 Josh Munsch Kansas
60 Rob Myers Saucony
61 Josh Nadzam Kentucky
62 Billy Nelson New Balance
63 Chris O'Hare Tulsa
64 E. Jantzen Oshier Humboldt Sta
65 Stephen Pifer OTC
66 Grant Pollock Virginia Tec
67 Ross Proudfoot Speed River
68 Sandy Roberts North Caroli
69 Zane Robertson Unattached
70 Brett Robinson Melbourne Tr
71 Pedro Rodriguez Universidad
72 Jeremy Roff Nswis Sydney
73 Luke Rucks Wisc. Runner
74 Joshua Sabo Ohio State
75 Matt Scherer Unattached
76 Jeff See Saucony
77 Jonathan Sees Sra Elite
78 Pablo Solares Nike/Mexico
79 Sam Stabler Lamar
80 Jonny Stevens Colorado
81 Tyler Stutzman Stanford
82 Blake Theroux Colorado
83 Justin Tyner U.S. Air For
84 Kristof van Malderen Team Distanc
85 Aric VanHalen Colorado
86 Dawson Vorderbruegge Cal St. Stan
87 Chris Walizer Virginia Tec
88 Don Wasinger Kansas
89 Alan Webb Nike
Event 14 Men 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 David Adams Unattached
2 Kyle Alcorn Nike
3 Eric Ashe BAA
4 Michael Atchoo Stanford
5 mario bazan Unattached
6 Cameron Bean Zap Fitness
7 Marvin Blanco venezuela
8 Marvin Blanco olimpica col
9 David Brent Unattached
10 Ryan Brockerville Simon Fraser
11 Thomas Brooks Unattached
12 Matt Brunsting Speed River
13 Greg Bussing Kansas
14 Donald Cowart RMR
15 John Coyle Unattached
16 Jason Cusack Virginia Tec
17 Adu Dentamo Brooks Team
18 Mark Draper New Balance
19 Jordan Fife Brooks Team
20 Alex Genest Speed River
21 Adam Green Ohio State
22 Luke Gunn Asics
23 Luke GunnLukeG Unattached
24 Brett Hales Unattached
25 Joonas Harjamaki Unattached
26 Brian Himelright North Caroli
27 Matt Hughes Unattached
28 Dan Huling Reebok
29 Luis Ibarra Nike Run LA
30 Evan Jager Nike Otc
31 Benjamin Johnson Stanford
32 Thomas Kloos adidas/BATC
33 Cory Leslie Ohio State
34 Daniel Lewis NYAC
35 Itay Magidi Nike Oregon
36 Augustus Maiyo US Army
37 Aoi Matsumoto Otsuka Pharm
38 Joshua McAdams New Balance
39 Rob Mullett Saucony
40 James Nipperess Nswis Sydney
41 Peter Nowill Melbourne Tr
42 Corey Nowitzke Unattached
43 Luis Orta Kentucky
44 Mark Parrish Florida
45 Jose Pena venezuela
46 jose pena Venezuela
47 Ken Richardson Unattached
48 Zach Ripley Playmakers E
49 Donny Roys Ohio State
50 Jun Shinoto Sanyo Specia
51 Steve Slattery Unattached
52 Tabor Stevens Adams State
53 JT Sullivan New Balance
54 Tsuyoshi Takeda Suzuki Hamam
55 Nick Thorp Oklahoma Sta
56 Justin Tyner U.S. Air For
57 Aric VanHalen Colorado
58 Joe Wade Lamar
59 Tom Wade Lamar
60 Jim Walmsley Air Force
61 Glen Watts England
62 Lyle Weese Unattached
63 Matthew Williams Unattached
64 Chris Winter Speed River
Event 18 Men 5000 Meter Run
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Mohammed Ahmed Wisconsin
2 George Alex Oklahoma
3 Bolota Asmerom Unattached
4 Michael Banks Unattached
5 Chris Barnicle New Balance
6 Matt Bond Adams State
7 Kyle Boorsma Speed River
8 Diego Alberto Borrego Mexico
9 Alexander Brill Wisconsin
10 Barry Britt Idaho
11 Michel Brügger Swiss Athlet
12 Andrew Bumbalough Nike Otc
13 Sindre Buraas AAM
14 Gian-Paul Caccia Nyac
15 Patrick Campbell North Caroli
16 Kevin Castille John's Run/W
17 Chris Chavez Transports
18 Isaac Chavez Chico State
19 Kevin Chelimo OTC
20 Paul Chelimo Unc-Greensbo
21 Daniel Chenoweth Wisconsin
22 Ben Cheruiyot Eastern Kent
23 Maxime Chevee Cal
24 Mark Christie Ireland
25 Michael Coe Unattached
26 Stephane Colle Idaho
27 Andrew Colley North Caroli
28 Ryan Collins Wisconsin
29 Martin Coolidge Iowa State
30 Michael Crouch Zap Fitness
31 Thomas Curtin Virginia Tec
32 Jeroen D'Hoedt Golazo Sport
33 Ian Dobson OTC
34 Kirubel Erassa Oklahoma Sta
35 Thomas Farrell Unattached
36 Michael Fout Florida Stat
37 Pieter Gagnon Minnesota
38 Oscar Galindo Unattached
39 Giliat Ghebray Transports R
40 Yosef Ghebray Unattached
41 Iván Darío González González Colombia
42 José Mauricio González Gonzá Colombia
43 Mitch Goose Iona
44 Thomas Graham Cary Academy
45 Brendan Gregg Stanford
46 Brian Harvey BAA
47 Kevin Havel Stanford
48 Jonathan Hay Nike
49 Garrett Heath Saucony
50 Adam Henken North Caroli
51 Ryan Hill North Caroli
52 Brian Himelright North Caroli
53 Jake Hurysz Unattached
54 Colin Jarvis Cal
55 Ryouhei Kawakami Kanebo
56 Nicholas Kipruto New Mexico
57 Evans Kirwa Embry-Riddle
58 Elliot Krause Wisconsin
59 Cameron Levins Southern Uta
60 Lopez Lomong Nike Otc
61 Brian Long Unattached
62 Colby Lowe Oklahoma Sta
63 Mack McLain Colorado Min
64 Jordan McNamara OTC
65 Hassan Mead Minnesota
66 Ross Millington Unattached
67 Bobby Moldovan North Caroli
68 William Mulherin Virginia Tec
69 Steve Murdock adidas/Movin
70 Kenyon Neuman Nike
71 Tiidrek Nurme Estonia
72 Breandan O'Neill Florida Stat
73 Erik Olson Stanford
74 Luis Orta Kentucky
75 Jonathan Peterson UC Davis
76 Andrew Roberts Adams State
77 Sandy Roberts North Caroli
78 Jake Robertson Unattached
79 Zane Robertson Unattached
80 Chris Rombough Team Usa Min
81 James Rosa Stanford
82 Joseph Rosa Stanford
83 Brenton Rowe Unattached
84 David Sanchez Adams State
85 Nathan Sellers Adams State
86 Josh Simpson ASTF
87 Matt Sonnenfeldt North Caroli
88 Sean Stam New Mexico
89 Simon Stuetzel Unattached
90 matthew tebo Boulder Trac
91 Matt Tegenkamp Nike Otc
92 Chris Thompson OTC
93 Christian Thompson Colorado
94 David Torrence Nike
95 Mohamed Trafeh Nike
96 Miles Unterreiner Stanford
97 Kristof van Malderen Team Distanc
98 daniel vargas villanueva t
99 Aldo Vega Unattached
100 Andy Wacker Colorado
101 Kevin Williams Oklahoma
102 Lex Williams Unattached
103 Nick Willis Reebok
104 Zach Zarda Kansas
Event 21 Men 10000 Meter Run
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 liam adams Unattached
2 Mohammed Ahmed Wisconsin
3 Bolota Asmerom Unattached
4 Cole Atkins Zap Fitness
5 Simon Bairu Nike Otc
6 Scott Bauhs Mammoth TC
7 Collis Birmingham Melbourne Tr
8 Adrian Blincoe Melbourne Tr
9 Josphat Boit Mammoth TC
10 Soufiane Bouchikhi Eastern Kent
11 Aaron Braun adidas
12 Ian Burrell Adidas/Bould
13 Gian-Paul Caccia Nyac
14 Andrew Carlson Brooks
15 James Carney New Balance
16 Sam Chelanga OTC
17 Robert Cheseret US Army
18 Joseph Chirlee US Army/WCAP
19 Alistair Cragg adidas
20 fabian eduardo daza pacheco olimpica col
21 Chris Derrick Stanford
22 Pieter Desmet Golazo Sport
23 Dustin Emerick Southern Ind
24 Diego Estrada Unattached
25 Rory Fraser Unattached
26 Keith Gerrard Mizuno
27 Brett Gotcher adidas - McM
28 jimmy grabow ICR
29 Jonathan Grey Team Usa Min
30 Jordan Horn adidas-McMil
31 Sean Houseworth Air Force WC
32 Atsushi Ikawa Otsuka Pharm
33 Yufu Ikuto Komazawa Uni
34 David Jankowski Zap Fitness
35 Jeremy Johnson U Chicago TC
36 Andrea Lalli Italy
37 Christo Landry Unattached
38 Matthew Llano Team Usa Min
39 Colby Lowe Oklahoma Sta
40 Joe Macdonald Unattached
41 Bobby Mack Unattached
42 Yuki Matsuoka Otsuka Pharm
43 David McNeill Unattached
44 Hassan Mead Minnesota
45 Girma Mecheso Oklahoma Sta
46 Jonny Mellor adidas
47 Daniele Meucci Unattached
48 Tomoyuki Morita Kanebo
49 Akinobu Murasawa Tokai Univer
50 Tim Nelson Nike Otc
51 Sondre Nordstad Moen AAM
52 Tony Okello Santa Monica TC
53 Brian Olinger Reebok
54 Ahmed Osman Unattached
55 Luke Puskedra Oregon
56 Israel Erick Pérez Mexico
57 Sean Quigley Unattached
58 Jake Riley Unattached
59 Tim Ritchie BAA
60 Dathan Ritzenhein Nike OR Proj
61 Juan Carlos Romero Mexico
62 Christoph Ryffel Swiss Athlet
63 Yuki Sato Nissin Foods
64 Mike Sayenko Club Northwe
65 Jérôme Schaffner Swiss Athlet
66 Jeff Schirmer ASTF
67 Charlie Serranno ICR
68 Josh Simpson ASTF
69 scott smith adidas/McMil
70 James Strang Unattached
71 Harry Summers Melbourne Tr
72 Yusuke Takabayashi Toyotabw
73 Kensuke Takezawa S&B
74 John Deivis Tello Zuñiga olimpica col
75 Mohamed Trafeh Nike
76 Ben True Saucony
77 Carlos Trujillo adidas
78 Tsuyoshi Ugachi Konica Minol
79 Ryan Vail Brooks
80 Brent Vaughn Nike Otc
81 Tibor Vegh Unattached
82 Andy Vernon Melbourne Tr
Event 24 Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Tim Bogdanof Unattached
2 Kevin Cardey Stanford
3 Corey Dysick Stanford
4 Ashton Eaton OTC
Event 28 Men High Jump
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 William Findlay Stanford
2 Jorge Rouco Mexico
3 Jules Sharpe Stanford
4 Dartis Willis Stanford
Event 29 Men Pole Vault
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Bobby Biskupiak Unattached
2 Dalton Duvio Stanford
3 Corey Dysick Stanford
4 Ashton Eaton OTC
5 Robbert-Jan Jansen The Netherla
6 Levi Keller Unattached
7 Paul Litchfield Polevaultpow
Event 30 Men Long Jump
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Darian Brooks Stanford
2 Ryan Butts Unattached
3 Kevin Cardey Stanford
4 Corey Dysick Stanford
5 Ashton Eaton OTC
6 Artis Edwards Santa Monica TC
7 Alexander Fowler San Francisc
8 James Jones Stanford
9 Dennis Nicolas Simon Fraser
10 Norwood Nile San Francisc
11 Jules Sharpe Stanford
12 Dartis Willis Stanford
Event 32 Men Discus Throw
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Ashton Eaton OTC
2 Mike Maccelari Unattached
3 Lucas Rowley Unattached
4 Geoffrey Tabor Stanford
Event 33 Men Hammer Throw
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Stephen Burke Cal
2 Isaac Dan Cal
3 Scott Esparza Cal
4 Zach Hazen Unattached
5 Chijoke Nwuzi Cal
6 Lucas Rowley Unattached
7 Derek White Cal
8 Zechariah Whittington Unattached
Event 34 Men Javelin Throw
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Aris Borgas Lyons
2 Ashton Eaton OTC
3 Alexander Fowler San Francisc
4 Aaron Konigsberg Stanford
5 Jose Lagunes Mexico
6 Parker Robert San Francisc
7 Billy Sankei Unattached
Event 40 Women 100 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Chauntae Bayne Txperformanc
2 Brittni Dixon-Smith Unattached
3 Karynn Dunn Stanford
4 Shataya Hendricks Stanford
5 Arantxa King Stanford
6 Jamesha Youngblood Unattached
Event 42 Women 400 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Taylor Dewberry Stanford
2 Angela Gradiska Stanford
3 Alima Kamara Cal
4 Carissa Levingston Stanford
5 Kellie Schueler Stanford
6 LaTavia Thomas Hsinternatio
Event 43 Women 800 Meter Run
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Rebecca Addison Michigan
2 Rachel Aubry Speed River
3 Karine Belleau-Beliveau Vainqueurs
4 Meg Bellino Michigan
5 Tiayonna Blackmon North Caroli
6 Stephanie Brown Arkansas
7 Lindsey Butterworth Simon Fraser
8 Laura Carlyle Oregon State
9 Michaela Carnegie Michigan
10 Corinne Christensen Kansas
11 Kaylee Coates Southern Uta
12 Muriel Coneo Colombia
13 Helen Crofts Unattached
14 Diane Cummins Mountain Wes
15 Sophie Curl San Francisc
16 eliza curnow Unattached
17 Frances Dowd Virginia Tec
18 Justine Fedronic Stanford
19 andrea ferris Unattached
20 Kate Grace New Jersey-N
21 Sydney Gray Cal
22 Brook Handler Michigan
23 Hillary Harris San Francisc
24 Stephanie Herrick Cptc New Bal
25 Kenyetta Iyevbele North Caroli
26 Laura Januszewski Brooks
27 Keltie John Rice
28 Michaela Kane Simon Fraser
29 Akari Kishikawa Hasegawa Spo
30 Dijana Kojic El Mejdoubi Bosnia
31 Violah Lagat Florida Stat
32 Emily LaValley Oregon State
33 Samantha Learch Arkansas
34 Annie LeBlanc Unattached
35 Lacey London Oregon State
36 Leanna MacLean Unattached
37 Fantu Magiso adidas
38 Casey Masterson Oregon State
39 Erin McCarthy Santa Clara
40 Sarah McCurdy Stanford
41 Devotia Moore GBTC
42 Treniere Moser Nike
43 Josephine Moultrie New Mexico
44 Joy O'Hare Stanford
45 Lemlem Ogbasilassie Club Sls
46 Jessica Parry Florida Stat
47 Allison Peare Kentucky
48 Sophie Peeters Rice
49 Celia Peters Halifast
50 Natalja Piliusina Oklahoma Sta
51 Mary Cate Quiett Sra Elite
52 Sarah Sawatzky Simon Fraser
53 Lindsey Schnell Brooks
54 Katarina Smiljanec Virginia Tec
55 Amanda Smith Virginia Tec
56 Jessica Smith Valley Royal
57 Jillian Smith Michigan
58 Kim Standridge Syracuse Cha
59 Arielle Stevenson Cal
60 LaTavia Thomas Hsinternatio
61 Elizabeth Tremblay Colorado
62 Morgan Uceny adidas
63 Morgan Uceny adidas
64 Lauren Wallace Unattached
65 Lea Wallace Nike
66 Lucy Yates Unattached
67 Julia Zrinyi Stride Ahead
Event 47 Women 1500 Meter Run
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Rebecca Addison Michigan
2 Courtney Anderson Cal St. Stan
3 Mary Kate Anselimi Stanford
4 Catherine Beck Cptc New Bal
5 Ashley Beutler Wisconsin
6 Alli Billmeyer Stanford
7 Angela Bizzarri Brooks
8 Tiayonna Blackmon North Caroli
9 Lauren Bonds adidas Ralei
10 Audrey Botti Oregon State
11 Nicole Bowler San Francisc
12 Sarah Boyden New Balance
13 Hannah Brooks Florida Stat
14 Stephanie Brown Arkansas
15 Taylor Bryson Cal
16 Lindsey Butterworth Simon Fraser
17 Laura Carlyle Oregon State
18 Michaela Carnegie Michigan
19 Camille Chapus Unattached
20 Corinne Christensen Kansas
21 Georgie Clarke Unattached
22 Emma Coburn Unattached
23 Claire Collison Stanford
24 Alycia Cridebring UC Davis
25 Aisling Cuffe Stanford
26 Katie Cumming Colorado
27 Sophie Curl San Francisc
28 Lara Darco Colorado
29 Bridey Delaney Nswis Sydney
30 Erica Digby Idaho
31 Samantha Dow Virginia Tec
32 Orla Drumm Unattached
33 Claire Durkin Stanford
34 Taylor Dutch Cal
35 Jessica Eldridge Greater Bois
36 Malindi Elmore Speed River
37 Justine Fedronic Stanford
38 Brie Felnagle adidas
39 Geena Gall OTC
40 Lindsey Gallo Unattached
41 Morgane Gay Virginia
42 Kristen Gillespie Arkansas
43 Sophia Ginez Stanford
44 Caileigh Glenn Oklahoma Sta
45 Becky Gough Lamar
46 Sydney Gray Cal
47 Dawn Grunnagle Nike Oregon
48 Brook Handler Michigan
49 Jordan Hasay Oregon
50 Shelby Hayes Florida
51 Julia Howard Kawamoto Unattached
52 Kenyetta Iyevbele North Caroli
53 Keltie John Rice
54 Lauren Johnson Nike
55 Hannah Kiser Idaho
56 Frances Koons New Balance
57 Susan Kuijken Nike
58 Kate Kujawa Oklahoma Sta
59 Paige Kvartunas Virginia Tec
60 Violah Lagat Florida Stat
61 Camille Logan Colorado
62 Brenda Martinez New Balance
63 Casey Masterson Oregon State
64 Catrina McAlister Colorado
65 Sarah McCurdy Stanford
66 Cory McGee Florida
67 Erin Mercer North Caroli
68 Teran Mixon Oklahoma Sta
69 Treniere Moser Nike
70 Josephine Moultrie New Mexico
71 Marina Muncan New Balance
72 Anayeli Navarro Mexico
73 Sophia Oberg Cal
74 Maria Osorio venezuela
75 maria del carmen osorio boho Venezuela
76 Kris Paaso New Balance
77 Jessica Parry Florida Stat
78 Allison Peare Kentucky
79 Victoria Pennings Stanford
80 Mandy Perkins Florida
81 Natalie Picchetti TeamROGUE El
82 Anna Pierce Nike
83 Natalja Piliusina Oklahoma Sta
84 Melissa Salerno New Balance
85 Alice Schmidt Nike
86 Priscilla Schultz Scottsdale R
87 Nicole Sifuentes Saucony
88 Jillian Smith Michigan
89 Jordyn Smith Team Run Eug
90 Hilary Stellingwerff Speed River
91 Agata Strausa Florida
92 Danielle Tauro Shore AC
93 Jessica Tonn Stanford
94 Sara Vaughn Nike
95 Becky Wade Rice
96 Lennie Waite TeamROGUE El
97 Samantha Walkow Lamar
98 Lea Wallace Nike
99 Danielle West Southern Uta
100 Catherine White Virginia
101 Amanda Winslow Florida Stat
102 Keri Wood Arkansas
103 Katrina Wootton Unattached
104 Megan Wright Kentucky
Event 52 Women 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Lisa Aguilera Nike
2 Imogen Ainsworth New Mexico
3 Lindsay Allen Unattached
4 Emilie Amaro Stanford
5 Ashley Beutler Wisconsin
6 Dana Buchanan Speed River
7 Nicole Bush New Balance
8 Alycia Butterworth Idaho
9 Maggie Callahan Tucson Inter
10 Mason Cathey Saucony
11 Jamie Cheever Team Usa MN
12 Fiona Crombie Unattached
13 Delilah Dicrescenzo Puma
14 Samantha Dow Virginia Tec
15 Ángela Maria Figueroa Palaci Colombia
16 Julia Foster Stanford
17 Cali George Arkansas
18 Mary Goldkamp RC Elite
19 Betsy Graney Grand Valley
20 Chantelle Groenewoud Unattached
21 Sara Hall Unattached
22 Kerry Harty Newcastle AC
23 Kristen Hemphill Boulder Runn
24 Amber Henry Weber State
25 Grace Heymsfield Arkansas
26 Lesley Higgins Nyac
27 Ashley Higginson Saucony
28 Helen Hofstede Team Distanc
29 Kara June TeamROGUE El
30 Minna-Maria Kangas Unattached
31 Lois Keller Club Northwe
32 Shalaya Kipp Colorado
33 Eva Krchova San Francisc
34 Genevieve LaCaze Florida
35 Genevieve Lalonde Speed River
36 Collier Lawrence Unattached
37 Alexandra Leptich Michigan
38 Meredith MacGregor Speed River
39 Erin Mercer North Caroli
40 Janica Mäkelä Unattached
41 Alicia Nelson Adams State
42 Bethany Nickless ICR
43 Samantha Norman North Caroli
44 Stephanie Pancoast New Balance
45 Andrea Parker Unattached
46 Sarah Pease Unattached
47 Leonora Petrina Saucony
48 Beverly Ramos Puerto Rico
49 Rebeka Stowe Kansas
50 Mira Tuominen Unattached
51 Lennie Waite TeamROGUE El
52 Megan Weschler Michigan
53 Lydia Willemse Speed River
Event 54 Women 5000 Meter Run
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Nicole Aish Unattached
2 Sylvia Bedford Southern Uta
3 Angela Bizzarri Brooks
4 Emily Brichacek Melbourne Tr
5 Megan Brown Brooks
6 Laura Carlyle Oregon State
7 Georgie Clarke Unattached
8 Rachel Cliff Speed River
9 Caitlin Comfort Wisconsin
10 Andie Cozzarelli North Caroli
11 Julie Culley Asics/NYAC
12 Karla Diaz Mexico
13 Rebecca Donaghue New Balance
14 Samantha Dow Virginia Tec
15 Malindi Elmore Speed River
16 Tara Erdmann Unattached
17 Sabine Fischer Swiss Athlet
18 Kaitlin Flattmann Arkansas
19 Bridget Franek OTC
20 Alyse Goldsmith Abilene Chri
21 Alia Gray Chico State
22 Natalie Gray New Mexico
23 Jordan Hasay Oregon
24 Adrienne Herzog Brooks
25 Lindsey Hilton Michigan
26 Ashley Hinther Nac - Victor
27 Helen Hofstede Team Distanc
28 Carmen Hussar New Balance
29 Emily Infeld Georgetown
30 Betzy Jimenez Unattached
31 kellyn Johnson Adidas McMil
32 Kirsten Kasper Georgetown
33 Sally Kipyego OTC
34 Hannah Kiser Idaho
35 Frances Koons New Balance
36 Kathy Kroeger Stanford
37 Jane Larson Club Northwe
38 Johanna Lehtinen Unattached
39 Sandra Lopez Mexico
40 Julia Lucas OTC
41 Deborah Maier Cal
42 Amanda Marino Riadha
43 Lauren Martin Adams State
44 Riko Matsuzaki Sekisui Kaga
45 Diana Medina Southern Uta
46 Kirsty Milner New Mexico
47 Teran Mixon Oklahoma Sta
48 Amanda Moreno Unattached
49 Caroline Mullen New Balance
50 Catha Mullen New Balance
51 Hazel Murphy Unattached
52 Meaghan Nelson Iowa State
53 Misaki Onishi Sekisui Kaga
54 Barbara Parker New Balance
55 Rachel Patterson Grand Valley
56 Dacia Perkins TeamROGUE El
57 Taylor Petersen Iowa State
58 Emily Pidgeon Unattached
59 Ilse Pol Team Distanc
60 Allison Pye Rice
61 Sarah Rapp Virginia Tec
62 Chelsea Reilly Cal
63 Jennifer Rhines adidas
64 Kristen Rohde Bowerman AC
65 Shannon Rowbury Nike
66 Dominique Scott Arkansas
67 Andrea Seccafien Speed River
68 Ruth Senior New Mexico
69 Sara Slattery Unattached
70 Jamie Smith Southern Uta
71 Misako Suguro Shiseido Run
72 Lindsay Sundell Unattached
73 Laura Suur San Francisc
74 Chihiro Takato Wacoal
75 Risa Takenaka Shiseido Run
76 Jessica Tebo Colorado
77 Callie Thomas (Wells) Unattached
78 Joanna Thompson North Caroli
79 Laura Thweatt Boulder Trac
80 Maor Tiyouri San Francisc
81 Carrie Tollefson Unattached
82 Stephanie Twell Nike
83 Amy Van Alstine McMillan Eli
84 Becky Wade Rice
85 Sarah Waldron New Mexico
86 Samantha Walkow Lamar
87 Eloise Wellings Melbourne Tr
88 Brooke Wells Unattached
89 Katrina Wootton Unattached
90 Elizabeth Yetzer Unattached
Event 57 Women 10000 Meter Run
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Alvina Begay Unattached
2 Jennifer Bergman Arizona
3 Annie Bersagel New Balance
4 Julia Bleasdale Melbourne Tr
5 Addie Bracy Unattached
6 Emily Brichacek Melbourne Tr
7 Megan Brown Brooks
8 Kelly Calway US Army Wcap
9 Janet Cherobon-Bawcom Unattached
10 Kim Conley Sra Elite
11 Melissa Cook Unattached
12 Julie Culley Asics/NYAC
13 Desiree Davila Hansons-Broo
14 Danielle Domenichelli Santa Barbar
15 Rebecca Donaghue New Balance
16 Esther Erb Zap Fitness
17 Jeannette Faber BAA
18 Megan Flowers-Skeels Mizuno
19 Kayoko Fukushi Wacoal
20 Jennifer Gossels Unattached
21 Clara Grandt Riadha
22 Natalie Gray New Mexico
23 Kaitlin Gregg New Balance
24 Emily Harrison adidas-McMil
25 Amy Hastings Brooks
26 Cayla Hatton Unattached
27 Diane Nukuri Johnson Asics
28 kellyn Johnson Adidas McMil
29 Deena Kastor Unattached
30 Allie Kieffer Unattached
31 Frances Koons New Balance
32 Sarah Lange Adams State
33 Iwona Lewandowska Poland
34 Deborah Maier Cal
35 Kristen McGlynn Adams State
36 Katie McGregor Reebok
37 Alissa McKaig Zap Fitness
38 Allison Mendez TeamROGUE El
39 Jessica Minty New Balance
40 Erin Nehus-Vergara Athletic Ann
41 Adriana Nelson Asics
42 Meaghan Nelson Iowa State
43 Kathy Newberry NYAC
44 Kate Niehaus New Balance
45 Misaki Onishi Sekisui Kaga
46 Rachel Patterson Grand Valley
47 Madai Perez Mexico
48 Clara Peterson Bay Area Tra
49 Meghan Peyton Mizuno
50 Stephanie Pezzullo Newton Shoe Co.
51 Ilse Pol Team Distanc
52 Sarah Porter Zap Fitness
53 Charlotte Purdue Nike
54 Dulce Ma. Rodriguez Padilla's TE
55 Marisol Guadalupe Romero Mexico
56 Stephanie Rothstein adidas
57 Hollie Rowland Iona
58 Blake Russell Reebok
59 Betsy Saina Unattached
60 Lindsey Scherf Mizuno Racin
61 Ashley Schnell Unc-Greensbo
62 Dani Stack Iowa State
63 Kayo Sugihara Denso
64 Lara Tamsett Melbourne Tr
65 Daniel Tapia Mizuno
66 Wendy Thomas adidas Brc/A
67 Jessica Trengove Team Tempo A
68 Lisa Uhl Nike Otc
69 Kristina Vegh Unattached
70 rachel ward Ragged Mount
71 Heidi Westover Unattached
72 Alisha Williams adidas Brc/A
Event 59 Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Andrea Abrams Simon Fraser
2 Charlotte Crombeen Simon Fraser
3 Golde Ibia Cal
4 Aisha Klippenstein Simon Fraser
5 Tiarra Pittman Cal
6 Maria Rotello Stanford
7 Madeline Treasure Stanford
8 Emani Truluck Cal
Event 60 Women 400 Meter Hurdles
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Comfort Agara Unattached
2 Traci Boss Coqtuilam Ch
3 Kori Carter Stanford
4 Amber Farrell Stanford
5 Mackenzie Hill Unattached
6 Anne-Mari Nano British Colu
7 Katie Nelms Stanford
8 Kala Stepter Stanford
9 Madeline Treasure Stanford
10 Angelica Weaver Cal
11 Devan Wiebe British Colu
Event 63 Women High Jump
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Grace Beaudoin Cal
2 Becky Christensen Riadha
3 Gianna Fernandez Cal
4 Adrienne Johnson Stanford
5 Kristen Meister Unattached
6 Elaine Patten Stanford
7 Romary Rifka Mexico
8 Kristin Rimbach Cal
9 Toni Young Oklahoma Sta
Event 64 Women Pole Vault
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Carly Dockendorf Asics Canada
2 Mallory Gilbert Unattached
3 Claire Hawkins Stanford
4 Nicole Larson Cal
5 Ellie McCardwell Stanford
6 Amber Menke Unattached
7 Elizabeth Norvell Unattached
8 Theresa Raub Unattached
9 Katerina Stefanidi Stanford
10 Allison Stokke Unattached
11 Kiley Tobel Michigan
12 Victoria Wesley Michigan
13 Katherine Zingheim Stanford
Event 65 Women Long Jump
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Charlotte Crombeen Simon Fraser
2 Brittni Dixon-Smith Unattached
3 Whitney Liehr Unattached
4 Griffin Matthew Unattached
5 Erica McLain Nike
6 Jordan Merback Stanford
7 Mercedes Rhode Simon Fraser
8 Maria Rotello Stanford
9 Madeline Treasure Stanford
10 Jamesha Youngblood Unattached
Event 66 Women Triple Jump
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Karynn Dunn Stanford
2 Aisha Klippenstein Simon Fraser
3 Whitney Liehr Unattached
4 Erica McLain Nike
5 Jordan Merback Stanford
6 Erin Templeton British Colu
Event 67 Women Discus Throw
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Kimberley Gleeson Unattached
2 Rebecca Hammar Stanford
3 Christina Medina Stanford
4 Jade Richardson Simon Fraser
5 Jere' Summers Unattached
Event 68 Women Hammer Throw
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Rebecca Hammar Stanford
2 Christina Medina Stanford
3 Linda Oseso Cal
4 Alyssa Wisdom Stanford
Event 70 Women Shot Put
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
1 Jillian Camarena-Williams Nike
2 Rebecca Hammar Stanford
3 Christina Medina Stanford
4 Alyssa Wisdom Stanford |